Årets upplaga av skolmästerskapet i friidrott avgjordes där eleverna fick mäta sina krafter på Guldkrokens arena.
– Sammanfattningsvis en bra friidrottsdag med gynnsamt väder, allt flöt på bra och många fina resultat, säger idrottslärare Thomas Billengren.
Intresset för friidrott håller i sig på Guldkroksskolan och skolmästerskapen brukar locka de unga utövarna att testa sina krafter i olika grenar. Under flera veckor har eleverna haft möjlighet att träna friidrott på idrottslektionerna.
– Två tredjedelar av högstadieeleverna var anmälda till skolmästerskapet, upplyser Thomas Billengren.
Många spännande dueller utspelade sig på tävlingsarenan och stämningen var på topp.
Deltagarna gjorde upp i sammanlagt sju grenar och det var 100 meter, 400 meter, 800 meter, kula, spjut, höjd- och längdhopp. Finalisterna till 800 meter deltog även i en femkamp.
Under dagen tangerade Vilma Karlsson i årskurs 9 skolrekordet i femkamp med 123 poäng av 125 möjliga. Ett annat resultat som stack ut var Jonathan Carters insats i höjdhopp på 1,70 med mycket luft till ribban.
Eleverna i årskurs 8 och 9 gjorde även upp om en plats i Hjolaget inför den traditionella Triangelkampen i friidrott mellan elever från Hjo, Tibro och Karlsborg. De två bästa deltagarna i varje gren representerar Hjolaget.
I år genomförs tävlingen onsdagen den 2 oktober på Guldkroksvallen i Hjo.
– Vi har lite att försvara. Vi har vunnit Triangelkampen två år i rad och i dessa sammanhang är det ovanligt med en trippel. Men det ska bli spännande.
Tilläggas bör att alternativ till skolmästerskapet i friidrotten var en vandring.
– Det var en längre vandring runt Mullsjön med olika aktiviteter som ansvarades av kurator Petronella Jakobsson.