Fortsatt ökning av covidpatienter
Den 10 november finns det totalt 157 inlagda patienter med positiv covid-19 på sjukhusen i Västra Götalandsregionen. Det är en ökning med 11 personer sedan måndagen. 28 av dessa får intensivvård, det är en ökning med 4 personer under det senaste dygnet.
Totalt 18 personer vårdas på Skaraborgs sjukhus för covid-19, varav 3 på intensivvårdsavdelning. På totalen är det en patient mer än under gårdagen. Däremot är det lika många på intensiven som det varit de senaste dagarna.
Erik Backhaus, överläkare och processchef som ansvarar för samordningen av covidvården, förklarade i förra veckan att patienterna kommer från hela Skaraborg. Det har inte gått att se något särskilt kluster.
Majoriteten av de som lagts in på Skaraborgs sjukhus för covid-19 är personer i medelåldern och uppåt, och de flesta har bakomliggande sjukdomar.
Skaraborgs sjukhus: 18 personer varav 3 på IVA
NU-sjukvården: 14 personer varav 1 på IVA
Sahlgrenska Universitetssjukhuset: 81 personer varav 14 på IVA
Sjukhusen i Väster: 14 personer varav 5 på IVA
Södra Älvsborgs sjukhus: 30 personer varav 5 på IVA