Hoppa till huvudinnehållet

Inga makrillar i Gate

Publicerad:
Gate AIS upplaga från 1937, bakre raden: Gunnar Larsson, Kolabotten, Brynolf Olsson, Lyckan, Erik Svensson, Skinnartorp, Arne Löving, Bränntomt, Teodor Olsson, Lyckan. Främre: Hugo Carlstein, Torp, Bertil Johansson, Karlsberg, Erik Svensson, Gate kvarn, Carl-Wilhelm Johansson, Skalleberg, Ivar Carlstein, Torp, Sten Fagerberg, Flatan.
Gate AIS upplaga från 1937, bakre raden: Gunnar Larsson, Kolabotten, Brynolf Olsson, Lyckan, Erik Svensson, Skinnartorp, Arne Löving, Bränntomt, Teodor Olsson, Lyckan. Främre: Hugo Carlstein, Torp, Bertil Johansson, Karlsberg, Erik Svensson, Gate kvarn, Carl-Wilhelm Johansson, Skalleberg, Ivar Carlstein, Torp, Sten Fagerberg, Flatan.

Säg GAIS och många tänker säkert på laget i Göteborg som kallas “Makrillarna”, men det finns ett till som dock är långt ifrån av samma storhet, nämligen Gate AIS ungefär en mil söder om Hjo. Deras idrottsplats hette Stärten och var lagets hemmaplan i många år.

Klubben bildades 10 mars 1935 och hade lag i seriespel 1938-1962. Deras bästa placering kom 1957 i division 8 Skövde då man kom tvåa bakom Korsberga. Efter sig hade man lag som Ransberg, Vreten och Brevik för att nämna några.

Match fick brytas

Det har spelats många hårda och prestigefyllda matcher och då i första hand mot grannföreningarna. En match många mindes under lång tid var mötet med Norra Fågelås 1948. Den urartade totalt och domaren tvingades bryta matchen vid ställningen 3-1 till Gate och sedan två spelare fått bäras av planen.

Gate AIS som laget såg ut 1959, bakre raden: Curt Nolberger, Torp, Bror Sörman, Mellomgården, Eskil Andersson, Karlsberg, Sture Davidsson, Bro, Lennart Larsson, Kolabotten, Bengt Johansson, Söråsen. Främre: Lars-Erik Pettersson, Ekeryd, Rune Björnberg, Kolabotten, Lennart Olsson, Lyckan, Bengt Sörman, Mellomgården, Agne Nolberger, Torp.
Gate AIS som laget såg ut 1959, bakre raden: Curt Nolberger, Torp, Bror Sörman, Mellomgården, Eskil Andersson, Karlsberg, Sture Davidsson, Bro, Lennart Larsson, Kolabotten, Bengt Johansson, Söråsen. Främre: Lars-Erik Pettersson, Ekeryd, Rune Björnberg, Kolabotten, Lennart Olsson, Lyckan, Bengt Sörman, Mellomgården, Agne Nolberger, Torp.

Inför spelåret 1963 tvingades Gate dra sig ur division 7 Hjoserien på grund av spelarbrist. Planen har dock använts i många år och var under 1980-talet hemmaplan för Vätterflickornas BK. Den har även använts av närliggande klubbar då den ofta kunde beträdas för träning på gräs tidigt på våren.

Idrottsplatsen i Gate.
Idrottsplatsen i Gate.

Mindre boll tog över

Här kunde historien om Gate AIS varit slut om det inte hade varit för ett gäng energiska grabbar som började spela med en betydligt mindre boll: bordtennisen hade kommit till byn! Detta hände i slutet av 60-talet, men det skulle dröja ända fram till 1975 innan den nya verksamheten startade upp Gate AIS på nytt. Samtidigt blev man medlem i både Västergötlands Idrottsförbund och Västergötlands Bordtennisförbund.

Idrottspaviljongen vid Gate fotbollsplan vid tidigt 30-tal.
Idrottspaviljongen vid Gate fotbollsplan vid tidigt 30-tal.

Man hade både flick- och pojklag i seriespel, två ledare gick tränarkurs steg 1 i förbundets regi och man var på träningsläger i Lysekil efter en inbjudan från IF Tivo i Karlsborg. I 1983 års upplaga av SLA:s länscup blev man trea i kamp med storheter som div 2-laget ÍFK Falköping, Vedums BTK och Skara BTK.

Tända spelare

I matchen hemma mot Falköping en vinterkväll var undertecknad tillsammans med fotograf Thomas Harrysson på plats och bevakade för SLA:s räkning. För hemmalaget med eldsjälen Sture Andersson som lagledare spelade Tommy Svensson, Bosse Lundgren och Björn Andersson. Och hör och häpna, Gate vann med hela 5-1. Det ska dock tilläggas att hemmaspelarna startade med 15-0 i handicap i varje set... För varje division som skiljde hade Gate 3-0 och då de inte var med i seriesystemet kom man fram till detta. Det var ju inte så lätt för Falköpingsspelarna.

Pingislaget som besegrade IFK Falköping i SLA:s länscup 1983. Tommy Svensson, Bosse Lundgren och Björn Andersson med lagledaren Sture Andersson.
Pingislaget som besegrade IFK Falköping i SLA:s länscup 1983. Tommy Svensson, Bosse Lundgren och Björn Andersson med lagledaren Sture Andersson. Foto: Thomas Harrysson

– Men sen var våra killar väldigt tända på att få möta kvalificerade spelare, sa Sture till mig efter den “skrällen”.

Världsstjärna gästade

1985 firade Gate AIS 50-årsjubileum i samlingssalen med pompa och ståt. Eftersom verksamheten sedan en tid tillbaks handlade om bordtennis hade man bjudit in världsstjärnan Stellan Bengtsson tillsammans med Falköpingsgrabben Niklas Schöler som instruerade och uppvisningsspelade.

Man hade även bjudit in ungdomsspelare från Blikstorp, Hjo och Brandstorp och det blev en spännande och fartfylld eftermiddag för de närmare 75 ungdomarna. Och räkna med att Stellan fick skriva en och annan autograf…

Världsstjärnan Stellan Bengtsson var inbjuden till föreningens 50-årsjubileum och fick givetvis skriva många autografer.
Världsstjärnan Stellan Bengtsson var inbjuden till föreningens 50-årsjubileum och fick givetvis skriva många autografer. Foto: Lars-Ola Carlén

Artikeltaggar

BordtennisFotbollHjoSture Andersson

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.