Hoppa till huvudinnehållet

Friskvårdsdag med boule

Publicerad:
Boule och fika i den nya boulehallen var uppskattat.
Boule och fika i den nya boulehallen var uppskattat. Foto: PRIVAT

PRO Hjo har arrangerat en friskvårdsdag med tipspromenad och boulespel i den nya boulehallen. Ett 30-tal medlemmar deltog i den uppskattade aktiviteten.

Samlingen skedde vid Rödingen varifrån tipspromenaden startade denna fina höstdag.

Tipspromenaden utgick från Rödingen med mål i boulehallen.
Tipspromenaden utgick från Rödingen med mål i boulehallen. Foto: PRIVAT

Promenad med boule

Det var 30 personer som fick svara på frågor utefter vägen till boulehallen. Där bjöds alla på kaffe och hembakat bröd.

Många ville pröva på att spela boule och tyckte det var roligt.

Fikat smakade bra i boulehallen.
Fikat smakade bra i boulehallen. Foto: Privat

Vinnarna

Efter att alla tipslappar var rättade, visade det sig att Linnea Pettersson, Inge Berg och Sven Stoltz hade alla rätt, utslagsfrågan fick avgöra.

Kerstin Guemelius hade 9 rätt och det var fler som hade det, med Kerstin var närmast utslagsfrågan. Alla fick skraplotter i vinst.

Många ville pröva på att spela boule.
Många ville pröva på att spela boule. Foto: PRIVAT

Artikeltaggar

BouleHjo

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.