En strid ström av Hjobor gick traditionsenligt till vallokalerna på valdagen. En del var bestämda, andra vacklade ända in i vallokalen:
– Jag kanske ändrar mig när jag står och väljer valsedlar, säger Caroline Peterson.
Även om många har förtidsröstat i Hjo är det såpass många som röstar på valdagen så det blivit köer.
Läs mer om det här:
Långa köer till vallokalerna: ”Alla kommer att få rösta”I köerna till vallokalerna står många i valet och kvalet, som Caroline Peterson, som stod i kö till Guldkroksskolans matsal ihop med sambon Fredrik Wahlström.
– Det är både ja och nej. Jag vacklar lite fortfarande, jag kanske ändra mig när jag står och väljer valsedlar, säger Caroline Peterson.
Hon och Fredrik Wahlström brukar rösta på valdagen och lokalt anser de skolan och äldreomsorgen vara viktigaste i valet.
– Det kan bli bättre inom skolan och äldreomsorgen. Riksdagsvalet var dock enkelt att välja till, säger Fredrik Wahlström.
Svårt för alla i vinter
Bakom de står Caroline Gustavsson Ahlin och hon är ganska uppgiven över situationen med höjda elpriser och bränslepriser.
– Det kommer bli svårt för oss alla i vinter. Jag ska rösta på ett parti som jag aldrig tidigare röstat på.
Tror du att de kommer komma överens på riksplanet, eller blir det lika svårt som efter riksdagsvalet 2018?
– Alla måste lära sig samarbeta annars är det kört. De får ta bort all prestige nu och lösa problemen tillsammans, uppmanar hon, i kön till vallokalen.
Upprätthåller traditionen
I en annan central vallokal i Hjo, Kulturkvarteret, står Stina Brindbergs, 24 år, med Frida Gustavsson och Bo Gustavsson:
– Det känns bra att upprätthålla traditionen och rösta på valdagen, säger Bo Gustavsson.
De vet alla tre bestämt vad de ska rösta på i år:
– Vi har följt det hela och då vet man vad man får. Det har varit mycket tjafs i valrörelsen, men vi velar inte. Vi vet vad vi ska rösta på. Det blir samma parti både i riksdag, region och kommunval, säger dem.