"Placeringarna är jag nöjd med"

Publicerad:
Gustav Öfverberg från Hjo körde stabilt i Varberg när Tibro MK blev tvåa i seriecrossens division 1 västra Foto: Erica Augustsson

Tibro MK är kvar som serieledare i motocrossens västra division 1 efter helgens andraplats i Varberg.

En poäng saknades för att Tibro MK skulle vinna säsongens fjärde deltävling i den västra ettans seriecross.

TMK körde in 480 förarpoäng vid helgens tävling i Varberg. Hemmaklubben Varbergs MK segrade på Annebergsbanan efter att ha tagit 481 förarpoäng.

Öfverberg fyra och trea

Bäst i Tibroklubben var Gustav Öfverberg från Hjo som körde in som fyra och trea i A-finalerna.

– Det var en riktigt rolig dag i Varberg och placeringarna i heaten är jag nöjd med, summerar Gustav Öfverberg.

TMK-laget

Bakom Öfverberg fyllde klubbkollegan Alfred Larsson på med en sjätte- och en fjärdeplats – i båda heaten med kollegan Fredrik Nylund precis bakom.

I övrigt utgjordes TMK-laget av Daniel Axelsson, Hilda Sjöberg, Andreas Axelsson och Nils Grenabo.

Andraplatsen bakom Varberg gör att Tibro MK utökar sin ledning i toppen av tabellen.

Är i serieledning

Efter fyra körda deltävlingar är TMK serieledare med 26 lagpoäng på kontot. Hallsbergs MK är tvåa med 23 poäng och sedan återfinns Varbergs MK som trea med 19 poäng.

Nästa deltävling är planerad att köras på den svenska VM-banan Glimminge motorstadion utanför Uddevalla den 1 oktober.a.

Artikeltaggar

Gustav ÖfverbergHjoMotorsportTibro MKVarberg

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare