Hoppa till huvudinnehållet

Skolmästerskap 2022 - här finns resultaten

Publicerad:
Ett rafflande 100-meterslopp för tjejer i sjuan. Från vänster: Allie Windestål, Amanda Ribnert, Weronika Sudol, Indra Pestel, och Johanna Wen.
Ett rafflande 100-meterslopp för tjejer i sjuan. Från vänster: Allie Windestål, Amanda Ribnert, Weronika Sudol, Indra Pestel, och Johanna Wen. Foto: Marita Sjöquist

Det traditionella skolmästerskapen i friidrotten har avgjorts för eleverna i årskurs 7-9 på Guldkroksskolan.

Resultat

Årskurs 7 pojkar

100 meter: 1) Dan Mwamba 7A, 13,59. 2) Lee Trinh 7C, 13,94. 3) Aslan Abdulgafour 7B, 14,22.

400 meter: 1) Dan Mwamba 7A, 66,5. 2) Ivar Johansson 7A, 73,7. 3) Charlie Froh Lilja 7B, 76,1.

800 meter: 1) Dan Mwamba 7A, 2,45. 2) Ivar Johansson 7A, 2,55. 3) Gabriel Törner 7D, 2,57.

Längdhopp: 1) Lee Trinh 7C, 4,13. 2) Aslan Abdulgafour 7B, 3,96. 3) Ivar Johansson 7A, 3,80.

Höjdhopp: 1) Aslan Abdulgafour 7B, 125. 2) Ivar Johansson 7A, 120. 3) Lucas Lupomech 7D, 120.

Kula: 1) Tomasz Ostach 7B, 8,62. 2) Lee Trinh 7C, 8,36. 3) Ivar Johansson 7A, 8,07.

Spjut: 1) Dan Mwamba 7B, 20,75. 2) Tomasz Ostach, 17,94. 3) Aslan Abdulgafour, 7B 16,60.

Årskurs 7 flickor

100 meter: 1) Maya Johansson 7B, 16,26. 2) Allie Windeståhl 7C, 16,37. 3) Maja Indebetou 7D, 16,38.

400 meter: 1) Maya Johansson 7B, 74,3. 2) Allie Windeståhl 7C, 76,6. 3) Livia Carpman 7D, 78,8.

800 meter: 1) Vera Ansgariusson 7D, 3,06. 2) Livia Carpman 7D, 3,10. 3) Lova Widenek 7C, 3,11.

Längdhopp: 1) Maja Indebetou 7D, 3,92. 2) Vera Ansgariusson 7D, 3,89. 3) Livia Carpman 7D, 3,47.

Höjdhopp: 1) Maja Indebetou 7D, 125. 2) Maya Johansson 7B, 120. 3) Vera Ansgariusson 7D, 115.

Kula: 1) Maja Indebetou 7D, 7,43. 2) Tuva Brittenstam Rydell 7B, 6,50. 3) Amanda Ribnert 7C, 6,32.

Spjut: 1) Maya Johansson 7B, 11,68. 2) Weronika Sudol 7C, 10,89. 3) Sabrien Ibrahim 7A, 10,29.

Årskurs 8 pojkar

100 meter: 1) James Ståhl 8B, 14,73. 2) Morrison Fagg 8B, 14,96. 3) Erik Jensen 8C, 15,35.

400 meter: 1) Leo Andersson 8A, 66,5. 2) Gustav Rosvall 8A, 67,2. 3) James Ståhl 8B, 68,8.

800 meter: 1) Leo Andersson 8A, 2,35,0. 2) Germen de Boer 8A, 2,46,0. 3) Gustav Rosvall 8A, 2,46,4.

Längdhopp: 1) Gustav Rosvall 8A, 4,78. 2) Morrison Fagg 8B, 4,37. 3) Germen de Boer 8A, 4,30.

Höjdhopp: 1) James Ståhl 8B, 135. 2) Germen de Boer 8A, 130. 3) Douglas Landin 8D, 130.

Kula: 1) James Ståhl 8B, 9,68. 2) Erik Jensen 8C, 9,40. 3) Douglas Landin 8D, 8,93.

Spjut: 1) Germen de Boer 8A, 23,51. 2) Gustav Rosvall 8A, 18,85. 3) Elton Nehlsen Lundberg 8D, 18,02.

Årskurs 8 flickor

100 meter: 1) Astrid Hedman 8A, 15,92. 2) Engla Isaksson 8A, 17,44. 3) Filippa Bengtsson 8A, 17,54.

400 meter: 1) Liss Gloudemans 8D, 73,5. 2) Engla Isaksson 8A, 73,7. 3) -.

800 meter: 1) Liss Gloudemans 8D, 2,59. 2) Engla Isaksson 8A, 3,01. 3) Astrid Hedman 8A, 3,12.

Längdhopp: 1) Liss Gloudemans 8D, 4,05. 2) Saga Jukic 8D, 3,83. 3) Filippa Bengtsson 8A, 3,72.

Höjdhopp: 1) -. 2) -. 3) -.

Kula: 1) Filippa Bengtsson 8A, 8,10. 2) Saga Jukic 8D, 7,25. 3) ) Astrid Rosebrink 8B, 7,20.

Spjut: 1) Astrid Rosebrink 8B, 18,14. 2) Nele Schettler 8A, 12,64, 14,76. 3) Nova Witterborn 8B, 12,06.

Årskurs 9 pojkar

100 meter: 1) Daniel Otim 9A, 14,01. 2) Linus Davidsson 9C, 14,47. 3) Max Larsson 9B, 14,62.

400 meter: 1) Kevin Nygaard 9B, 64,3. 2) Max Larsson 9B, 66,9. 3) William Denzler 9C, 70,8.

800 meter: 1) Max Larsson 9B, 2,52,1. 2) William Denzler 9C, 3,01,2. 3) Niklas Nyström 9D, 3,05,7.

Längdhopp: 1) Niklas Nyström 9D, 4,63. 2) Kevin Nygaard 9B, 4,58. 3) Max Larsson 9B, 4,55.

Höjdhopp: 1) Niklas Nyström 9D, 145. 2) Felix Ribnert 9A, 145. 3) Daniel Otim 9A, 140.

Kula: 1) Linus Davidsson 9C, 11,36. 2) Felix Ribnert 9A, 11,30. 3) Kevin Nygaard 9B, 10,35.

Spjut: 1) Hugo Dahlberg 9D, 23,29. 2) Felix Ribnert 9A, 23,18. 3) Max Larsson 9B, 22,05.

Årskurs 9 flickor

100 meter: 1) Emma Brandt 9C, 15,24. 2) Sara Hjerpe 9D, 16 21. 3) Aleksandra Letka 9A/Hanna Lagerroth 9B, 16,24.

400 meter: 1) Emma Brandt 9C, 81,12. 2) Engla Enell, 9A, 84,06. 3) Nina Bähni 9C, 90,37.

800 meter: 1) Maja Röed 9C, 3,26,0. 2) Engla Enell 9A, 3,35,5. 3) Wilma Ulfenborg 9D, 3,35,9.

Längdhopp: 1) Emma Brandt 9C, 3,90. 2) Maja Röed 9C, 3,87. 3) Louise Larsson 9C, 3,82.

Höjdhopp: 1) Louise Larsson 9C/Sara Hjerpe 9D, 115. 3) Isabelle Gereonsson 9B/Ronja Säll 9C, 115.

Kula: 1) Freja Åkesson 9A, 8,25. 2) Engla Enell 9A, 7,08. 3) Isabelle Gereonsson 9B, 6,90.

Spjut: 1) Engla Enell 9A, 24,53. 2) Hilma Wernersson 9A, 15,36. 3) Maja Röed 9C, 13,67.

Femkamp

Årskurs 7

Flickor: 1) Maja Indebetou 7D, 102 poäng. 2) Maya Johansson 7B, 89. 3) Livia Carpman 7D, 80.

Pojkar: 1) Dan Mwamba 7A, 86 poäng. 2) Ivar Johansson 7A, 79. 3) Charlie Froh Lilja 7B, 65.

Årskurs 8

Flickor: 1) Engla Isaksson 8A, 90 poäng. 2) Liss Gloudemans 8D, 81. 3) Astrid Hedman 8A, 70.

Pojkar: 1) James Ståhl 8B, 95 poäng. 2) Germen de Boer 8A, 80. 3) Leo Andersson 8A, 78.

Årskurs 9

Flickor: 1) Engla Enell 9A, 98 poäng. 2) Freja Åkesson 9A, 92. 3) Emma Brandt 9C, 86.

Pojkar: 1) Max Larsson 9B, 95 poäng. 2) Niklas Nyström 9D, 88. 3) William Denzler 9C, 79.

Artikeltaggar

FriidrottGuldkroksskolanHjoSkolmästerskap

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.