Hoppa till huvudinnehållet

Katt och hund övergivna i lägenhet – länsstyrelsen omhändertar djuren

Publicerad:
Hunden och katten var övergivna i en lägenhet i Hjo.
Hunden och katten var övergivna i en lägenhet i Hjo. Foto: Pontus Lundahl/TT

Hunden och katten var övergivna i en lägenhet i Hjo.

Nu har djuren omhändertagits av länsstyrelsen.

Efter en anmälan omhändertog länsstyrelsen hunden och katten i förra veckan från den lägenhet där djuren hade varit övergivna i tre dygn.

Djurägaren har av någon anledning inte varit hemma och kommer inte heller kunna komma hem på en tid, enligt länsstyrelsens beslut.

En granne har tillfälligt sett till att djuren haft mat och vatten, samt rastat hunden, under djurägarens frånvaro.

Grannen kan dock inte fortsätta se till djuren. Länsstyrelsen bedömer att djuren lämnats utan tillsyn, att de är övergivna och att de därför behöver omhändertas omedelbart.

Förutom djurägaren och grannen har länsstyrelsen varit i kontakt med djurägarens barn och barnbarn som inte heller har möjlighet att ta hand om djuren.

Djurägaren har lämnat sitt medgivande till omhändertagandet.

Länsstyrelsen kommer så snart som möjligt besluta om djuren ska säljas, överlåtas på annat sätt eller avlivas.

Artikeltaggar

DjurDjur och naturHjoHusdjurLänsstyrelsen i Västra Götalands länNyheterSamhälle

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.