Signalkräftans utbredning i Vättern har ökat och är numera en viktig del i inkomsten för yrkesfiskarna. Även allmänheten får sin beskärda del av skaldjursbeståndet. Men hur lever egentligen kräftorna på sjöns botten? Det undersöks just nu i ett studie av SLU Aqua.
– I pilotstudien tittar vi på hur tätt kräftorna lever och hur de rör sig, berättar Patrik Bohman, miljöanalytiker vid Institutionen för akvatiska resurser vid SLU Aquas sötvattenslaboratorium i Drottningholm.
Tillsammans med David Berger från länsstyrelsens fisketillsyn i Västra Götaland har han lagt ut fyrkanter med mottagare i sjön för att kunna följa kräftornas livsmönster.
– Vi har lagt ut fyrkanter av olika storlekar; liten, mellan och stor, för att se hur kräftorna lever. Hur tätt de lever och på vilka djup. Det är ju nattaktiva djur och det är första gången vi gör en liknande studie, berättar Patrik Bohman.
Främmande art
Kräftorna brukar leva inom en område på 500 meter i diameter och utbredningen i sjön har varit stor de senaste decennierna.
Den Nordamerikanska signalkräftan sattes ut av staten i Vättern redan för drygt 50 år sedan för att kompensera kräftpestens härjningar bland den inhemska flodkräftan. Först i den norra delen av sjön, men signalkräftan finns nu i stora delar av Vättern.
Signalkräftan är motståndskraftig mot kräftpesten och har genom sin spridning betytt att flodkräftan idag är en hotad art. Därför finns signalkräftan upptagen på EU:s lista över främmande, invasiva arter. Den är numer olaglig att importera, odla och sprida i naturen.
Redan 1994 förbjöds utsättningar av signalkräfta till nya vatten, men illegala utsättningar har skett genom åren vilket utbredningen i Vättern, även långt söderut, är ett bevis för.
Viktig för yrkesfisket
Enligt Patrik Bohman är det viktigt att signalkräftan utreds i sin egen miljö och pilotstudien ska ge värdefull kunskap som ska ge underlag för det fortsatta arbetet med att signalkräftan ska bli en del av ett hållbart ekosystem i Vättern.
Förutom att signalkräftan blivit en viktig bas för yrkesfiskarna får även allmänheten, som enda sjö, fritt fiska kräftor i Vättern under tre helger i augusti och september.
På Hjo kommuns fiskevatten, 300 meter ut i sjön från staden, finns möjligheten ytterligare några helger, från den 28 juli till och med den 10 september.