Hur kunde livet vara för över etthundra år sedan i våra trakter?
För att ta reda på detta kom Fågelåsskolans andra- och tredjeklasser till Balteryd för att få en inblick i hur det var 1913.
De kom tidigt till Balteryd, förväntansfulla och fulla av frågor, men eftersom den som tog emot eleverna lever i nutid blev det dåligt med information om förr i tiden.
Den som tog emot barnen har fått till uppgift att visa lite olika saker och vet inget om vad som ska hända. Eleverna fick lägga in sina medhavda ryggsäckar i jordkällaren och fick då lite information om gården. Därefter gick de till den gamla vandringen, med det stora hjulet i taket som går att dra runt, på baksidan av ladugården.
Vandrade i tidsmaskin
Då började det hända saker när plötsligt en piga och en dräng från 1900-talets början kom ut från vandringen.
– Vem är du och vad gör du här, blev frågar barnen ställer och hon svarade:
– Vi ville ha lite rast och gick in och runt i vandringen en stund och plötsligt är ni här med era konstiga kläder och skor.
Efter en stunds diskuterande så bjöd de barnen att följa med till deras tid och börjar dra vandringen baklänges, som tydligen fungerar som en tidsmaskin.
Tillbaka till 1913
Strax därpå var tiden tillbaka till 1913. Eleverna delades in i två grupper. En fick gå till skolan och den andra fick ta del av arbetet på gården och i köket med vad det innebär. Eleverna hade nu fått byta till tidsenliga kläder, med gamla namn broderade på, så de passar in på gården.
Pigorna skrubbade potatis och morötter, samt kokade grynkorv och fick sedan vara hos gammelmor i vävstugan innan maten serverades.
Drängarna bar in ved som de sågat och vatten från brunnen. De krattade gården och rensade ogräs. De arbetade också en stund i ”sneckeboa”.
Då plötsligt ringde vällingklockan och det va matdags. Konstigt nog dyker luffarn ”Slanken” upp, passligt så att han får lite mat också, innan han ska börja att hugga ved.
Läsa och skriva
Hälften av barnen fick gå i den gamla skolan och lära sig läsa och skriva på griffeltavlor. Det var en sträng lärarinna som höll ordning på klassen och barnen var mycket tysta och läraktiga.
Efter halva tiden bytte grupperna, så att alla fick prova på att göra samma saker.
– Jag vill inte åka hem utan stanna här, arbeta och ha de här fina kläderna på mig, är en vanlig kommentar när det är dags att åka tillbaks i tidsmaskinen efter en dag full med upplevelser.
Grunden för hur livet tedde sig i Balteryd för 110 år sedan bygger på Hjo Tidnings Kyrkefallanummer från 1913.