Hoppa till huvudinnehållet

Slitna 195:an ska få ny asfalt mellan rondellerna i höst

Publicerad:
Länsväg 195 ska få ny beläggning mellan nordvästra infarten och västra infarten till Hjo.
Länsväg 195 ska få ny beläggning mellan nordvästra infarten och västra infarten till Hjo. Foto: Christoffer Tuulik

Länsväg 195 genom Hjo är sliten på sina ställen.

Trafikverket lovar ny beläggning på sträckan mellan nordvästra och västra infarten till Hjo i höst.

Vissa potthål lagades i våras utmed den hårt trafikerade länsväg 195, som går rakt igenom kommunen.

Nu är det återigen håligt, i synnerhet mellan den nordvästra infarten vid Källeborondellen och västra infarten vid Korsbergarondellen.

Här är sträckan längs länsväg 195 som ska få ny asfaltsbeläggning i höst.
Här är sträckan längs länsväg 195 som ska få ny asfaltsbeläggning i höst.

Enligt Trafikverket som är väghållare ska vägen mellan rondellerna få ny asfalt i höst.

– Länsväg 195 ska få ny beläggning mellan nordvästra infarten och västra infarten till Hjo. Just nu är planen att börja arbetet i slutet av vecka 39. Arbetet ska vara klart vecka 41. Men det beror också på vädret de närmsta veckorna, säger Katarina Wolffram, presskommunikatör vid Trafikverket.

Inga andra beläggningsarbeten planeras just nu på Trafikverkets övriga vägar inom kommungränsen.

– Vägarna beläggs med vissa intervaller. Vi planerar inte något annat beläggningsarbete på våra övriga vägar i Hjo kommun i år, svarar presstjänsten.

Potthål på länsväg 195.
Potthål på länsväg 195. Foto: Christoffer Tuulik

Artikeltaggar

ArbeteÅtgärderEntreprenörskapHjoHjo kommunTrafikTrafikverket

Så här jobbar Hjo Tidning med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.